Tillfångataget förnuft.
oktober 30, 2016 at 3:41 e m Lämna en kommentar
Det meddelas att Nobelpristagare Dylan tagit sitt förnuft tillfånga och kommunicerat med omvärlden angående Nobelutmärkelsen. I grevens tid, för bloggen var på väg att förpassa hans skivor till soptunnan, enligt KSRR:s regler i en grön påse med dubbelknut.( Har man sett en fånigare reklam- snutt än KSRR: s där en förmodligen överförfriskad mansperson krupit ner i en soptunna och får grönsaksrester i ansiktet. ”Dubbel- hej”)
Det blir en spännande adventhelg, för Neil Young, som borde fått nobelpriset för länge sedan, har aviserat ett skivsläpp i början av december. Denne lysande artist och låtskrivare är lite oberäknelig. Det kan bli rent formidabelt eller något helt obegripligt
Apropå geni, hade vi förmånen att få bevittna Torsten Flinks enmansföreställning av Doktor Glas på Forum i Oskarshamn. Vi väntar med spänning på morgondagens tidning. Hade man någon recensent på plats? Om så var fallet, är allt annat än översvallande lovord tjänstefel. Flink är fullständigt outstanding.
Entry filed under: Diverse.
Trackback this post | Subscribe to the comments via RSS Feed