Val-vaknat.

november 9, 2016 at 10:47 f m Lämna en kommentar

Vi har nu tagit del av resultatet i presidentvalet i USA. Lite överraskande, och utfallet har fått oss att vakna och tänka till- och om.

Vi har i likhet med Clintongänget, räknat med en kassaskåpssäker seger för GAS vid vårt eget val 2018 men uppenbarligen kan man inte ta något för givet.

Inspirerade av Donald Trumps framgång skall vi anamma hans retorik och framtoning. Vi skall från och med nu demonstrera en mera kvinnofientlig och sexistisk stil.  Utsocknes födda skall skymfas och homofobin skall få ökat utrymme. Kort sagt: Valkampanjen bli fortsättningsvis riktigt, riktigt smutsig.

Nu lägger vi silkesvantarna på hyllan och förser oss med de verktyg som är effektiva i en hård och långdragen kampanj.

Rösta på GAS! För nya hårda, friska tag i politiken.

Entry filed under: Diverse.

Valmanifestet: Kost och hälsa. Stor lokal TV- satsning.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Arkiv

Skriv i din e-postadress för att få notiser om nya inlägg på Gröna Köpingens Blogg!

Gör som 39 andra, prenumerera du med.

Kalender

november 2016
M T O T F L S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  


Humor
Fler besökare till bloggen
Blogglista.se


%d bloggare gillar detta: