Förtroendeskapande

december 7, 2016 at 6:12 f m Lämna en kommentar

Tillsammans med Gustav Fridolin utgör polisens verksamhet, eller snarare overksamhet, ett frekvent inslag i nyhetsförmedlingen. Vad väljer man? Pest eller kolera? Vi försöker hinna med både och.

En nyhetssändning på radio upplyste om att polisen i personalbristens tidevarv inte kan ägna så mycket tid åt inbrott, hot och misshandel. ”Vi måste prioritera våldsbrotten”

Är inte misshandel våldsbrott?

Senare på kvällen försöker en reporter på TV få lite information om en dödsskjutning. ”Det tänker jag inte berätta för dig” blir det snäsiga svaret från en representant för polisen. En polis med folkvett hade svarat:” Jag kan av utredningstekniska skäl inte besvara frågan.”

 ”Det tänker jag inte berätta för dej”!!!  Det skapar inget förtroende för ordningsmakten. Nåja, vi har inget förtroende för Gustav Fridolin heller.

Entry filed under: Diverse.

Valmanifestet: Konungen och de fyra stånden Goda råd

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Arkiv

Skriv i din e-postadress för att få notiser om nya inlägg på Gröna Köpingens Blogg!

Gör som 39 andra, prenumerera du med.

Kalender

december 2016
M T O T F L S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  


Humor
Fler besökare till bloggen
Blogglista.se


%d bloggare gillar detta: