Helg
maj 6, 2017 at 8:44 f m Lämna en kommentar
Då var det veckoslut igen. Spelar ingen roll för en pensionär. Ganska skönt att slippa gruva sig för måndagar.
Enda skillnaden är att det kan anses legitimt att ta ett glas till helgen. Det gör aldrig GK-bloggen. Vi tar minst två. Varför? Ja säg det. Jag drar mig till minnes ett uttalande av gamle docenten i neurofysiologi, David Ingvar som i något program i radio eller TV svarade något i den här stilen på frågan varför man dricker alkohol: ” Det spekuleras och analyseras varför folk dricker. Man letar efter bakomliggande sociala orsaker men anledningen är oftast mycket enkel: Rusets lockelse” Så enkelt är det nog oftast. Att det sen blir problem när lockelsen satt an lite för frekvent är en annan sak.
Vi kan inte låta bli att tycka lite synd om den eller de driftiga bilförare som tänkt sig skaffa en skattefri ranson genom att forcera Systembolagets dörrar i Oskarshamn. Vilket fiasko.
Men det kunde varit än värre. Tänk om de kommit in och i hastigheten och stressen fått med sig några lådor alkoholfritt. Eller än värre, enligt Bloggens åsikt: En låda ”Kosken”
Entry filed under: Diverse.
Trackback this post | Subscribe to the comments via RSS Feed