Fredag igen

mars 9, 2018 at 1:42 e m Lämna en kommentar

Väldigt vad tiden hastar. Fredag igen. Det känns som det var fredag igår. I morgon kommer det nog att kännas att det är fredag idag. I kväll blir det gille i skärgården. Kustnära bebyggare brukar veta hur man ordnar till kalas. Vi ser kvällen an med tillförsikt.

Har vi tur kommer det att ligga flatrökt ål på bordet som pockar på uppmärksamhet. (inte bordet, ålen) Den äter vi utan dåligt samvete. Den är ju redan död.

Bloggen kan tipsa om att Svullbuks Matblogg i morgon kommer att behandla Småländska isterband. Köp eller plocka fram: Nötkött, fläskkött, grisister, korngryn, lök salt krydd- och svartpeppar och några normalstora fjälster så kan ni i morgon få nöjet att stoppa korv vars like inte finns i hela övriga världen.

Trevlig helg! Med eller utan fjälster och ister.

Entry filed under: Diverse.

Tings-rätt? Svullbukens matblogg 4

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Arkiv

Skriv i din e-postadress för att få notiser om nya inlägg på Gröna Köpingens Blogg!

Gör som 39 andra, prenumerera du med.

Kalender

mars 2018
M T O T F L S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  


Humor
Fler besökare till bloggen
Blogglista.se


%d bloggare gillar detta: