Kultur:Ankdammerin
september 22, 2020 at 11:22 f m Lämna en kommentar
Ett område som Bloggen har stort intresse av, och känner ansvar för, är kultur i olika former. Konst och litteratur ligger oss varm om hjärtat. Särskilt konstig litteratur, ihopmakad av humbugar, som trots bristande kompetens lyckats lura delar av menigheten tro att det är bra, bara för att deras verk är obegripliga.
Även Gröna köpingen har drabbats, och vår förnämsta litterära sammanslutning, ”Ankdammerin” har infiltrerats av personer som reser frågetecken. Aktiviteten har av olika skäl gått på sparlåga på senare tid och de månatliga sittningarna där de Ardeton samlas i Ohlssons lada har legat nere.
Ankdammerin har drabbats av viss åderlåtning då Kristina Sävlig och Dana Sarius gått ur tiden. Även en del frivilliga avgångar kan noteras, främst då Katrin Torstensson som lämnat sin stol obesutten.
Torstensson får nog betraktas som Ankdammerins främsta turbulensgeneratorn, i och med sitt samröre med den numera internerade Kulturstofilen Janne Cladd. Samröret består i äktenskap, och de ingick i det äkta ståndet redan på 70-talet. Under resans gång har det nog också varit fråga om en hel del oäkta stånd, för Janne har visat stort intresse för utomäktenskapliga förbindelser. Så stort att det renderat honom några år på tukthus för påstådda sexuella över- och under grepp. Han han något halvår kvar på omskolningsläger i Fagerhultstrakten , en anstalt som han försökt göra om till otukthus, genom att komma med skamliga förslag till de kvinnliga lägervakterna.
Janne Cladd är en sorglig figur. Inte nog med att han skakar galler för osedligt beteende, han har också utgett sig för att vara av bättre härstamning än han i verkligheten är. Cladd har påstått att han är son till en besutten jordägare i Flerohoppstrakten när han i själva verket är fallen efter en enkel kolonilottsinnehavare i gränstrakterna kring Glahytt. Cladd har svassat runt i de innersta litterära kretsarna och i lånta fjädrar duperat Ankdammeriledamöterna så till den grad att han kunnat driva en egen liten litterär filial, kallad” Slubben,” med hjälp av penningar från Ankdammerin. Hans hustru Katrin har varit behjälplig även med detta. Ankdammerins stolta devis:” Dille och vrak” har dragits i smutsen.
Det ryktas att Katrin Torstensson har en ny diktsamling på gång. När denna är ute i handeln skall vi be vår lokala kulturguru Lill-Gull A:sson B:sson Nilsdotter Person om en recension. Även vår andra lokala litterära storhet, Ebba- Pitt Pattström , tidigare gift med Horaset i Angdammerin, skall få komma med en kommentar. Vi ser med spänning fram mot denna poetiska milstolpe.
Trackback this post | Subscribe to the comments via RSS Feed