Betygsfri skola?
mars 27, 2015 at 8:53 f m 2 kommentarer
Vid sidan av gröna Köpingens högklassiga husorgan ”Termometern” tar vi också ibland del av en dagstidning med snarlikt namn: Barometern. En artikel signerad Johan Winsell fick oss att hicka till: ”Betygsfri skola skall införas på försök nästa år”. Vi läste artikeln ett antal gånger men kunde inte finna annat än att det handlade om en ”Läxfri skola”. Johan är en kompetent krönikör och är förmodligen inte ansvarig för rubriksättningen.
Vi på bloggen är skeptiskt inställda till bägge varianterna. Miljöpartiet vill i vanlig ordning gå i bräschen, även för denna tokighet, och man hänvisar till en skola i Mörrum som valt en ”läxfri väg”. Förmodligen rör det sig även här om språkförbistring. Det handlar nog, med tanke på orten, om en ”Laxfri väg”.
Entry filed under: Media, Skola. Tags: Barometern, betygsfri skola, Johan Winsell, läxfri, skola.
Bloggare och bollar Sex, smisk och pisk
2 kommentarer Add your own
Kommentera Avbryt svar
Trackback this post | Subscribe to the comments via RSS Feed
1.
Anders | mars 31, 2015 kl. 6:29 e m
Nja, bloggarens teori är naturligtvis välgrundad. Personligen tror jag dock att vi här har att göra med ett nytt grepp för att locka elever till en friskola. Fotbollsgymnasier, handbollsgymnasier och hundgymnasier finns ju redan så det gäller naturligtvis att hitta på något nydanade som lockar eleverna att välja just denna friskola. Därför har någon nu kommit upp med den brilljanta iden att starta en sexfriskola. Naturligtvis inte en sexfri skola, för det tror jag inte lockar lika mycket.
GillaGilla
2.
Gröna Köpingen | april 1, 2015 kl. 5:03 f m
Tack för kommentaren. Vi återkommer i ett nytt reportage där vi synar befintliga friskolor i illa sydda sömmar. Gröna köpingen skall kämpa för införande av ”Frisk-skolor” som alternativ till alla andra sjuka varianter. Iden med” Sex- friskolor” är inte dum och tål att penetreras.
GillaGilla